SLOVNÍK POJMOV

A

ABERÁCIA (chyba skla)

Najčastejšia chyba je chromatická aberácia (svetlo každej farby sa láme inak, pričom človek to vníma ako farebné lomenie obrazu). Sférická aberácia je chyba, pri ktorej sa lúče svetla prechádzajúce okrajom skla lámu inak ako tie, ktoré prechádzajú jeho stredom. Výsledkom je neostrý obraz.

ANTIREFLEXNÁ ÚPRAVA

Zabezpečuje zvýšenie priepustnosti viditeľného svetla cez sklá na 99,5 %. Bežné sklá disponujú 91 % priepustnosťou. Antireflexná vrstva sa na sklá nanáša v niekoľkých veľmi tenkých vrstvách. Dá sa naniesť na minerálne, plastové, polykarbonátové sklá a trivex. Jej výhodou je, že poskytuje jasnejšie videnie, znižuje únavu a bolesť očí i hlavy. Okuliare s antireflexnou úpravou sú vhodné napr. na prácu s počítačom, šoférovanie a pod.

ASFÉRICKÉ SKLÁ

Sú to sklá, ktorých minimálne jedna strana je plochá. Zabezpečujú presnejší, ostrejší obraz a kvalitnejšie videnie.

ASTIGMATIZMUS

Neostré videnie do blízka aj do diaľky. Pacient nevidí jasne kontrasty a rysy medzi horizontálnymi, vertikálnymi alebo šikmými líniami. Astigmatizmus sa môže vyskytovať v kombinácii s ďalšími chybami videnia (napr. myopiou alebo hypermetropiou). Príznaky: zamieňanie si navzájom podobných znakov, únava očí, bolesti hlavy.

AUTO-KERATO-REFRAKTO-TONOMETER

Špeciálny prístroj, ktorý dokáže v priebehu krátkeho času na jednom mieste uskutočniť merania a diagnostikovať refrakciu, zmeny na rohovke, vnútroočný tlak a pachymetriu.


B

BIFOKÁLNE (DVOJOHNISKOVÉ) SKLÁ

Takéto dioptrické sklá potrebujú ľudia, ktorí musia mať rozdielnu korekciu do diaľky a na blízko. Pacienti, ktorí s bifokálnymi sklami začínajú, si musia zvyknúť na skok obrazu spôsobený náhlym prechodom z dioptrie na diaľku na dioptriu do blízka.


F

FILTER UV400

Slnečné žiarenie s vlnovou dĺžkou menšou ako 400 nm je pre zrak veľmi škodlivé. Spôsobuje nielen starnutie očí, ale aj mnoho porúch zraku, pred ktorými nás chráni práve filter UV400. Zabezpečuje ochranu zraku pred UVA, UVB a UVC žiarením.

FOTOCHROMATICKÁ ÚPRAVA

Fotochromatické sklá menia svoje zafarbenie v závislosti od intenzity UV žiarenia a poskytujú tak maximálny komfort pri práci v interiéri aj exteriéri. Čím je žiarenie intenzívnejšie, tým je sfarbenie skiel tmavšie a naopak. Vyrábajú sa v hnedom alebo šedom prevedení. Nie sú vhodné na šoférovanie, pretože sklo automobilu žiarenie pohlcuje a sklá nemôžu dosiahnuť potrebnú intenzitu sfarbenia.


H

HYPERMETROPIA

Blízke aj vzdialené body vidí pacient rozmazane. Zaostrenie je možné len s námahou. Príznaky: bolesti hlavy, únava očí najmä večer a po vykonanej práci. Ľahká hypermetropia sa do 40. roku života často vyskytuje nepozorovane, pretože dovtedy sa oko dokáže prispôsobiť a videný obraz je jasný a ostrý.


I

Index lomu (high index)

Je to bezrozmerná veličina, ktorá charakterizuje optické prostredie. Čím je index lomu materiálu vyšší, tým je sklo z neho tenšie a ľahšie, čo je dôležité hlavne pri vyšších dioptrických hodnotách. Pri správnom výbere materiálu skiel nebudú ani pri vysokých dioptriách hrubé.


J

Jednoohniskové sklá

Používajú sa vtedy, keď pacient trpí krátkozrakosťou (mínusové sklá), ďalekozrakosťou (plusové sklá) a astigmatizmom (cylindrické sklá).


K

Keratokónus

Stenčovanie a vzdúvanie sa rohovky, ktoré sa koriguje okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Postup ochorenia je individuálny. Pri výraznom zhoršení sa vykonáva transplantácia rohovky.


M

Minerálne sklá

Veľmi tvrdé, odolné sklá s výbornými zobrazovacími vlastnosťami. Ich nevýhodou je krehkosť a vysoká hmotnosť, preto sa nepoužívajú nad +2,0 D a nad - 3,0 D.

Multifokálne sklá

Multifokálne alebo viacohniskové sklá umožňujú komfortné videnie aj na strednú vzdialenosť, ktorá pri bifokálnych sklách chýba. Multifokálne sklá rozdeľujeme podľa korigovanej oblasti na Progress a Office. SKLÁ PROGRESS zabezpečujú komfortné videnie do všetkých vzdialeností. Prechod dioptrií je pre všetky vzdialenosti plynulý, nedochádza k skoku obrazu. Sú vhodné na celodenné nosenie.

 
Rýchly kontakt