Okuliare podľa typu tváre

08.05.2018

Okuliare podľa typu tváre

Vyberáte si dioptrické okuliare a ste z toho množstva modelov, tvarov, rámov a farieb zmätení? Nebojte sa, nie ste v tom sami! Vybrať si správne okuliare podľa typu tváre, ktoré vám padnú, nie je ľahká úloha. Preto sme pripravili tohto sprievodcu, ktorý vám v tom trochu pomôže.

Vyberáte si dioptrické okuliare a ste z toho množstva modelov, tvarov, rámov a farieb zmätení? Nebojte sa, nie ste v tom sami! Vybrať si správne okuliare podľa typu tváre, ktoré vám padnú, nie je ľahká úloha. Preto sme pripravili tohto sprievodcu, ktorý vám v tom trochu pomôže.

Časy, kedy boli dioptrické okuliare nudné, akoby cez šablónu a povedzme si pravdu, občas vážne škaredé, sú už dávno preč. Móda sa zmenila a dizajn slnečných rámov prenikol aj do nášho „dioptrického sveta”, čo je dobrá správa pre všetkých, ktorým záleží na imidži.

Než sa pustíte do výberu okuliarov

Najprv zistite, aký typ tváre máte. Rôzne okuliarové rámy sedia k rôznym typom tvárí a občas, keď sa pozriete na človeka, hneď odhalíte, či si dal s výberom námahu. Okuliare môžu byť pekné, tvár tiež, no spolu sa akosi... nekamarátia. Pri tvári rozlišujeme tieto základné typy:

1. Okrúhla tvár

Pomer medzi dĺžkou a šírkou tváre je opticky takmer zhodný. Líca sú plné, brada môže byť okrúhla a nie je príliš výrazná.

2. Hranatá tvár

Najdominantnejšou časťou hranatej tváre je čeľusť. Výrazná, ostro rezaná. Črty tváre sú tiež ostré a ľudia s týmto typom tváre majú väčšinou široké čelo.

3. Oválna tvár

Mnoho ľudí si mýli okrúhlu a oválnu tvár. Zásadným rozdielom, na ktorý sa môžete pri určení typu pozrieť, je tvar brady. Zatiaľ čo okrúhla tvár má bradu zaoblenú, oválne tváre vídavame najčastejšie so špicatou, respektíve špicatejšou bradou. Ľudia s týmto typom tváre mávajú vysoké a výrazné lícne kosti.

4. Srdcová tvár

Tak ako oválna tvár, aj srdcová tvár má často vysoké lícne kosti. Od širokého čela sa zužuje až ku špicatej brade.

Stretnúť sa môžete aj s označeniami ako obdĺžniková tvár či diamantová tvár, no v zásade vychádzajú zo základných 4 typov pomenovaných vyššie.

Prečo vôbec vyberať okuliare podľa typu tváre?

Každá tvár má svoje silné stránky a dominanty a s vhodnými okuliarmi ich môžete ešte zvýrazniť. Naopak, s nevhodným rámom alebo tvarom okuliarov buď zaniknú črty alebo zvýrazníte niečo, čo ste nechceli.

oválnym typom tváre

Dobrá správa pre ľudí s oválnym typom tváre: hodia sa vám takmer všetky rámy. Samozrejme, s výberom to netreba preháňať, niektoré extravagantné modely nezachráni ani univerzálnosť oválneho typu.

srdcová tvár

Zvyšné typy to majú trochu náročnejšie. Pre ľudí so srdcovou tvárou odporúčame okuliare s výraznou dolnou časťou rámu. Rám okuliarov môže byť pokojne širší, v kombinácii s výraznou dolnou časťou vyváži nepomer medzi širokým čelom a úzkou bradou, od ktorých odpúta pozornosť.

okrúhla tvár

Okrúhla tvár si pýta výrazné rámy. Môžu byť širšie a v prípade, že zvolíte hranatý typ, výborne tým korigujete oblé kontúry a plné líca. Vybrať si tiež môžete modely s výrazným mostíkom, ktorý bude slúžiť ako pútavý prvok v centre tváre.

hranatá tvár

S hranatou tvárou by ste mali siahnuť po okuliaroch s užším rámom a s miernym zaoblením. To vynikajúco doplní vaše ostré črty. Dávajte si pozor na príliš hranaté rámy, ktoré sú problémom práve pre váš typ tváre. Nechcete predsa vyzerať ako obraz z Picassovho kubistického obdobia.

Tieto rady sú určené ako dámam, tak pánom. Modely okuliarov sú väčšinou rozdelené na pánske a dámske, preto sa vám nestane, že by ste podľa popisu vhodného tvaru zvolili okuliare pre opačné pohlavie. Pri modeloch unisex sa nemusíte obávať už vôbec, keďže sú skôr neutrálne.

Čo ak neviem, aké okuliare mi pristanú?

Je možné, že aj po prečítaní nášho krátkeho sprievodcu si stále neviete dať rady s výberom. Najistejšie bude, ak k nám prídete a poradíte sa s ochotným personálom. Fundované rady sa totiž u nás netýkajú len dioptrií, ale aj vhodných rámov.

Možno zistíte, že podľa odporúčaného tvaru sa vám nepáčia žiadne okuliarové rámy. Na tom nie je, samozrejme, nič zlé, stretli sme sa už so zákazníkmi, ktorí porušili vyššie popísané „pravidlá” a výsledok bol napriek tomu vynikajúci. Občas si jednoducho okuliare nájdu svojho človeka, nech si móda hovorí, čo chce.

neznámy pojem?

pozri slovník pojmov >
 

ZDIELAJ NOVINKU

všetky novinky


vyberte si z našej ponuky

SLNEČNÉ OKULIARE

separatorviac info

DIOPTRICKÉ RÁMY

separatorviac info

DIOPTRICKÉ SKLÁ

separatorviac info

KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY

separatorviac info
 
Rýchly kontakt