Najväčšie mýty o zraku

03.01.2017

Najväčšie mýty o zraku

Rozmýšľali ste niekedy o tom, čo je pravdy na klasických vyhláseniach o zraku? Ak nie, mali by ste. Väčšina z nich sa nezakladá na pravde.

Mýtus č. 1: Pozeranie televízie kazí zrak

Pozeranie televízie kazí zrak

Nekazí. Nič také vám nehrozí ani pri počítačových displejoch. Dlhým pozeraním na obrazovku sa oči nanajvýš unavia. Pri deťoch však sledujte, či sa nepozerajú na televíziu príliš zblízka – môže ísť o prvé príznaky krátkozrakosti.

Mýtus č. 2: Očná gymnastika odstráni chyby zraku

Očná gymnastika odstráni chyby zraku

Neodstráni. Môže pomôcť pri unavených očiach, napríklad keď dlho pracujete s počítačom. Preto lekári odporúčajú pravidelné očné cvičenie. Dioptrií sa však takto nezbavíte.

Mýtus č. 3: Nosenie okuliarov kazí zrak

Nekazí. Odborníci dokázali, že oči používaním okuliarov nezoslabnú. Nemusíte ho „trénovať“. Každá chyba zraku má svoj vývoj a v podstate nie je čo precvičovať. Pri všetkých refrakčných chybách by ste mali nosiť okuliare a počítať s tým, že s vekom sa budú dioptrie meniť.

Kontaktná šošovka môže zapadnúť za oko

Mýtus č. 4: Kontaktná šošovka môže zapadnúť za oko

Nemôže. Ak vás tým niekto straší, nebojte sa. Tenká blana, ktorá pokrýva oko a je spojená s vnútornou stranou očného viečka, nedovolí šošovke skĺznuť z povrchu prednej časti oka.

Mýtus č. 5: S mrkvou nebudete potrebovať okuliare

Budete. Betakarotén z mrkvy pomáha v tele pri tvorbe vitamínu A, a tak nepriamo prispieva ku kvalitnému zrakovému vnemu podobne ako napríklad taká listová zelenina. Ak však máte dioptrickú chybu, môžete jej jesť na kilá, nepomôže vám.

neznámy pojem?

pozri slovník pojmov >
 

ZDIELAJ NOVINKU

všetky novinky


vyberte si z našej ponuky

SLNEČNÉ OKULIARE

separatorviac info

DIOPTRICKÉ RÁMY

separatorviac info

DIOPTRICKÉ SKLÁ

separatorviac info

KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY

separatorviac info
 
Rýchly kontakt