Multifokálne, bifokálne alebo jednoohniskové okuliare - spoznajte rozdiely a vyberte si správne!

16.03.2018

Multifokálne, bifokálne alebo jednoohniskové okuliare - spoznajte rozdiely a vyberte si správne!

Chystáte sa na prvú kúpu dioptrických okuliarov? Pri ich výbere by ste sa mali zaujímať o dve kritéria – materiál rámu a dioptrická funkcia skiel.

Chystáte sa na prvú kúpu dioptrických okuliarov? Pri ich výbere by ste sa mali zaujímať o dve kritéria – materiál rámu a dioptrická funkcia skiel. Na základe dioptrickej funkcie rozlišujeme multifokálne, bifokálne a jednoohniskové sklá. Ako tieto typy skiel fungujú a ktoré dioptrické okuliare sú pre vás najvhodnejšie?

Jednoohniskové dioptrické sklá

Jednoohniskové okuliarové šošovky sú klasické sklá vhodné na korekciu krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti. Jednoohniskové sklá už podľa názvu majú jedno ohnisko. To v praxi znamená, že sa môžu používať na jednu vzdialenosť, buď na diaľku, alebo na blízko. Jednoohniskové dioptrické sklá patria tiež do skupiny jednoduchých skiel.
Sú vhodným riešením pre tých pacientov, ktorých trápi len jedna z týchto zrakových vád a nemusia riešiť iné problémy.
 

Bifokálne okuliare

Bifokálne sklá alebo dvojohniskové sklá majú okrem základnej jednoohniskovej šošovky ešte ďalšiu pridanú šošovku. Pritom sa jednoohnisková šošovka používa na pozeranie do diaľky a pridaný diel zase na pohľad do blízka. Tento dielik môže byť do základnej šošovky buď vybrúsený, alebo zatavený.
Hoci na jednej strane nemusíte nosiť jedny okuliare na korekciu krátkozrakosti a druhé zase na korekciu ďalekozrakosti, na strane druhej bifokálne okuliare majú aj nevýhodu. Pri prechode pohľadov z diaľky do blízka alebo naopak je badateľný skok obrazu. Aj kvôli tomu sú v poslednej dobe bifokálne sklá čoraz viac nahrádzané multifokálnymi.
 

Multifokálne okuliare

Ako už napovedá aj ich názov, multifokálne sklá pomáhajú vidieť na niekoľko vzdialeností na rozdiel od bifokálnych, kde išlo o dve vzdialenosti, či jednoohniskových s jednou, pevne danou vzdialenosťou. Využijete ich zároveň na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti aj plynulú korekciu na čítanie.
Takéto okuliarové šošovky umožňujú vidieť na rôzne vzdialenosti bez toho, aby ste museli meniť okuliare. Pohľad sa pomaly presúva od videnia do diaľky, cez videnie na strednú vzdialenosť až po videnie na blízko bez akejkoľvek námahy. Multifokálne okuliare si môžete ráno nasadiť a dole dať až večer. Taktiež na nich nie je vidieť žiadny predel či vtavený dielik na čítanie. Na pohľad vyzerajú presne ako jednoohniskové sklá, no slúžia na viac účelov.
Ani v prípade multifokálnych skiel nejde o úplne ideálne riešenie, pretože majú tiež svoje obmedzenia. Pri ich používaní je zúžené zorné pole na blízku a strednú vzdialenosť, kvôli čomu môže byť kráčanie po schodoch alebo čítanie nejakého textu, ktorý je umiestnený nad úrovňou hlavy, trochu problém. Dá sa to však vyriešiť tým, že zmeníte polohu hlavy. Väčšinou je to však otázka zvyku.

Potrebujete nové okuliare? Príďte do jednej z našich predajní Optika Siloe na očné vyšetrenie lekárom zadarmo. Postarajú sa o vás odborníci na oftalmológiu a odporučia vám tie najvhodnejšie okuliare pre vás. Tešíme sa na vás!

 

neznámy pojem?

pozri slovník pojmov >
 
Okuliare podľa typu tváre

predchádzajúca

Okuliare podľa typu tváre

ZDIELAJ NOVINKU

všetky novinky


vyberte si z našej ponuky

SLNEČNÉ OKULIARE

separatorviac info

DIOPTRICKÉ RÁMY

separatorviac info

DIOPTRICKÉ SKLÁ

separatorviac info

KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY

separatorviac info
 
Rýchly kontakt