Aj čistenie okuliarov má svoje zásady

10.05.2018

Aj čistenie okuliarov má svoje zásady

Ako správne vyčistiť okuliare? Je lepšie použiť handričku alebo chemický prostriedok? Čistenie okuliarov by malo byť veľmi jemné, pretože pri ňom hrozí poškrabanie. Prečítajte si rady odborníkov z Optika Siloe, ako správne čistiť okuliare bez toho, aby sa poškodili.

Šmuha na okuliaroch? Šup s nimi dole a pretrieť ich košeľou alebo tričkom... tak toto vám určite neodporučí žiadny optik. Prezradíme vám, prečo by ste si mali na takýto spôsob čistenia dávať pozor.

Veľmi veľa ľudí s dioptrickými okuliarmi zanedbáva starostlivosť o túto pomôcku, ktorá im pomáha v každodennom živote. Neuvedomujú si, že kvôli tejto nepozornosti budú musieť investovať do okuliarov nemalé peniaze navyše. Čistenie povrchu dioptrických skiel a šošoviek by malo byť veľmi jemné, pretože pri ňom hrozí poškriabanie.

Voľným okom občas nemusíte toto poškriabanie spozorovať, no čím častejšie čistíte šošovku zlým spôsobom, tým viac ryhy môžete prehĺbiť a zároveň narúšate ochranný film skla. Látky s textúrou, ako väčšina tričiek a košieľ, nie sú vhodné práve pre svoj nerovný povrch.

Ako vyčistiť okuliare správne

Najvhodnejší materiál na čistenie okuliarov je mikrovlákno, s ktorým nehrozí, že sklá poškriabete. Veľmi podobné vlastnosti má aj jelenica - tú si možno pamätáte z detských čias, kedy naši rodičia a starý rodičia o mikrovláknach ani nechyrovali a spoliehali sa na opracovanú jeleniu kožu, ktorá svojou jemnosťou zbavila okuliare nečistôt tak spoľahlivo a bez poškodenia, ako dnešné mikrovlánka.

Prečo vlastne používať tieto jemné handričky? V prvom rade ide o spomenutú textúru, ktorú vlastne mikrovlákno ani jelenica nemajú a nemôžu vrúbkovaním alebo tvrdými vláknami poškodiť šošovku. V druhom rade ide o ich schopnosť zachytávať prach a drobné nečistoty. Práve tie môžu spôsobiť ďalšie poškriabanie skla, ktoré si často majiteľ okuliarov ani neuvedomuje. Síce sú prachové častice mikroskopické, no napriek tomu môžu spôsobiť ryhy.

Chemikáliám sa pri čistení okuliarov radšej vyhnite

Rôzne chemikálie a vlhčené handričky na čistenie okuliarov nie sú vždy najvhodnejšie, pretože môžu obsahovať agresívnejšiu zlúčeninu, ktorá poškodzuje povrch dioptrického skla. Občas sa dokonca stane, že roztoky a vlhčené utierky na ošetrovanie šošoviek nie sú vhodné na svoj účel. Preto sa vždy uistite, že máte poruke správne pomôcky a vyberajte si ich ideálne po konzultácii s optikom, alebo priamo v overenej očnej optike.

Nezabudnite na pevný ochranný obal okuliarov

Ak už máte okuliare mierne poškriabané, no stále nie natoľko, aby ste ich nemohli používať, dbajte o ne ešte viac. A ako vyčistiť poškriabané okuliare? Dávajte si ešte väčší pozor na chemické látky v handričkách alebo saponátoch, ktoré používate na čistenie. V kombinácii s ryhami na povrchu šošovky môžu narobiť poriadnu neplechu.

Aby ste predišli ďalšiemu poškriabaniu, zadovážte si pevný ochranný obal, ktorý je však bežnou súčasťou kúpy nových dioptrií, preto by ste ho už mali mať. Tak isto v ňom nájdete mikrovláknovú utierku na čistenie. Obal môžete vystlať ďalšími utierkami, alebo pridať jelenicu.

neznámy pojem?

pozri slovník pojmov >
 

ZDIELAJ NOVINKU

všetky novinky


vyberte si z našej ponuky

SLNEČNÉ OKULIARE

separatorviac info

DIOPTRICKÉ RÁMY

separatorviac info

DIOPTRICKÉ SKLÁ

separatorviac info

KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY

separatorviac info
 
Rýchly kontakt